Podręczniki online – czy warto z nich korzystać

anna Podręczniki online

Cyfryzacja i automatyzacja niepostrzeżenie wkrada się do każdej dziedziny życia. Było więc jedynie kwestią czasu, aż dotknie ona także szkolnictwa. Obecnie lekcje online nikogo już nie dziwią, a dodatkowo wiele ciężkich podręczników, które dzieciaki codziennie muszą dźwigać w plecakach i tornistrach, także jest dostępnych w Internecie. Czy korzystanie z książek online to dobre rozwiązanie i czy pozwala ono na takie samo przyswajanie wiedzy jak podręczniki w formie tradycyjnej?

Czy podręczniki online pozwalają na efektywną naukę?

Według badań, podręczniki online pozwalają na równie skuteczną i efektywną naukę, jak książki dostępne w formie papierowej. Korzystanie z nich wymaga jednak nieco większego skupienia, ze względu na to, że komputer stanowi dla dzieci nie tylko narzędzie przydatne w nauce, ale i doskonałą rozrywkę. Z tego względu młodszym pociechom, które korzystają z książek za pośrednictwem komputera bądź tabletu najlepiej jest wytłumaczyć, że czas przeznaczony na naukę powinien być dedykowany wyłącznie edukacji i pozbawiony wszelkich możliwych rozpraszaczy; najlepszym wyjściem jest pobranie książek, tak, aby nie było konieczne jednoczesne korzystanie z Internetu. Z podręczników można w łatwy sposób korzystać za pośrednictwem:

– komputera,

– tableta,

– telefonu komórkowego.

Zalety i wady podręczników online

Jedną z największych zalet podręczników online jest fakt, że pozwalają one ograniczyć ilość książek noszonych w plecaku. Wpływa to korzystnie nie tylko na postawę uczniów, ale jednocześnie pozwala realizować więcej zajęć pozalekcyjnych, na które dzieci nie muszą już dźwigać ciężkich tornistrów. Podręczniki online są korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza w dobie postępującej świadomości ekologicznej i częstych zmian podstaw programowych – stanowią ogromną oszczędność papieru. Z drugiej strony podręczniki online zwiększają ilość godzin, które dzieci spędzają przed ekranem, co może niekorzystnie wpływać chociażby na narząd wzroku. Dodatkowo, dla części uczniów korzystanie z książek w wersji cyfrowej jest utrudnieniem, ponieważ do efektywnej nauki potrzebują np. zakreślania ważniejszych fragmentów.

You May Also Like..

Pokolenie erudytów Na razie w sferze marzeń

Wydawałoby się, że wynalezienie internetu zrewolucjonizowało edukację. O ile jeszcze niedawno dostęp do wiedzy był dosyć mocno ograniczony, dzisiaj wystarczy […]

Podręczniki online – praktyczna forma nauki

Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań w wielu przypadkach jest bardzo opłacalne. Wszystko to za sprawą komfortu, który jest powiązany z nową […]